ديستال شو چيست

فضا نگهدار ديستال شو چيست

يكي از ابزار هاي جديد كه با متد به روز دنيا وارد بازار و دنياي كار دندانپزشكي شد، به فضانگهدار ديستال شو شهرت دارد.

اما شايد شما به عنوان يك بيمار ، اطلاعات خاصي در رابطه با اين ابزار نداشته باشيد.  در ادامه ي بحث ، قصد داريم شما را با چيستي اين ابزار آشنا كنيم.

اين فضا نگهدار جهت پيشگيري از رويش رو به جلو دندان كرسي اول دائمي در موارد از دست رفتن زودهنگام دندان مولر دوم شيري به كار مي رود. به عنوان مثال در اين شكل روكشي روي دندان مولر اول شيري قرار گرفته است. بازويي از يك سو به اين روكش لحيم شده و از سوي ديگر با قرارگيري داخل لثه جلوتر از مسير رويش دندان كرسي اول دايمي قرار مي گيرد.

اين وسيله بيشتر توسط متخصصين اطفال بكار مي رود، ولي متخصصين  ارتودنسي  معمولا" بيش از آنكه اين ابزار را كمكي براي هدايت رويش دندان مولر اول دائمي بدانند به دليل خطاي شايع در قرارگيري دقيق بازوي آن نگران بروز مشكل براي مولر اول دائمي در حضور اين دستگاه هستند.

فضانگهدارنده ديستال شو

فضا نگهدار هاي مخصوص  فك بالا

فضا نگهدار ثابت يكطرفه فك بالا

اين تصوير مثالي از يك فضا نگهدارنده ثابت يكطرفه است كه متشكل از يك حلقه و بازويي از سيم استنلس استيل به منظور حفظ فضاي دندان دائمي زيرين مي باشد. اين مدل از دستگاه يكطرفه كه بند و لوپ خوانده مي شود.

فضانگهدارنده يكطرفه ثابت فك بالا

ارتودنسي

متخصص ارتودنسي


ادامه مطلب
نوشته شده توسط احمد خليلي | ۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۰:۰۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

شناخت ترموود

ويژگي هاي ترموود

پس از اجراي اصلاح حرارتي بر روي چوب ،ترموود حاصل شده داراي ويژگي هاي زير است:

مقاومت در برابر پوسيدگي

تجزيه شدن زنجيره ي قندي موجود در چوب ، باعث مي شود كه ديگر منبعي براي تغذيه ي حشرات نباشند و بنابراين با افزايش مقاومت آنها در برابر پوسيدگي شاهد پوسيدگي چوب ترمو نخواهيد بود .

مقاومت بالا و عدم تغيير ابعاد

پس از انجام فرآيند توليد ترموود ، رطوبت چوب به 4-6% كاهش مي يابد . در نتيجه ي اين امر كه موجب ايجاد تعادل رطوبتي در چوب مي شود ، تبادل حرارتي چوب و محيط اطراف به مقدار قابل توجهي كاهش مي يابد . اين اتفاق باعث مي شود تا ترك خوردگي ها در چوب ترمو وحصول نهايي كاهش يافته ، و ابعاد آن نيز دچار تغيير و دگرگوني نشود .

 

 يكنواختي در چوب

فرآيند گرما دهي به چوب موجب مي شود تا مواد مضر و سمي همچون فرمالدهيد و باكتري ها در چوب از بين برود . در نتيجه چوب ترمو خالص و يكنواخت كه به راحتي مي تواند براي كاربرد هاي داخلي و خارجي مورد استفاده قرار بگيرد به وجود مي آيد .

 روف گاردن

رنگ چوب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط احمد خليلي | ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۹:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

پزشك مناسب ارتودنسي اطفال

 چرا دندانپزشك متخصص اطفال براي ارتودنسي مناسب نيست ؟

انجام درمان ارتودنسي زودهنگام در صورت انديكاسيون مي تواند مزاياي زيادي براي كودك در آينده به ارمغان آورد.در حال حاضر امكان انجام درمان هاي ارتودنسي پيشرفته اي براي كودكان ۷ تا ۱۱ ساله وجود دارد كه مي توانند نتايج سودمندي بالاخص در موارد ناهنجاري هاي فكي به همراه داشته باشند. درمان اين دسته از مشكلات نسبت به سنين بالا كه فكين و صورت كاملا" تكامل يافته اند مي تواند سبب بهبود و يا دست كم جلوگيري از بدتر شدن آن گردد

دندانپزشك متخصص كودكان در زمينه ارتودنسي اطفال آموزش تخصصي نديده است. در واقع متخصص دندانپزشكي اطفال بيشتر در حوزه ارتودنسي پيشگيري و درمان هاي ساده ارتودنسي متحرك مي تواند به كودك شما كمك كند. 
توصيه مي گردد در صورت تمايل به انجام درمان ارتودنسي كودك خود حتما با يك متخصص ارتودنسي و نه متخصص دندانپزشكي كودكان مشاوره كنيد.

متخصص دندانپزشكي اطفال نمي تواند به صورت تخصصي درمان ارتودنسي كودكان را انجام دهد.

متدهاي جديد ارتودنسي كودكان 

امروزه جهت تسهيل درمان ارتودنسي اطفال پيشرفت هاي مؤثري صورت گرفته است. از مهمترين مشكلات درمان ارتودنسي در كودكان مي توان به همكاري اندك اين دوران اشاره نمود. دستگاه هاي ارتودنسي كه در اطفال مورد استفاده قرار مي گيرد بعضا نياز كمتري به همكاري كودك داشته و تحمل آنها را افزايش داده است.

ارتودنسي

متخصص ارتودنسي


ادامه مطلب
نوشته شده توسط احمد خليلي | ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰:۱۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

به روز ترين تجهيزات ارتودنسي

وسايل و تجهيزات لازم براي ارتودنسي

براي اينكه يك لبخند زيبا و بدون نقص بر چهره ي بيمار نقش ببندد استفاده از وسايل و تجهيزات مختلف و مناسب  براي افزايش اثر و راندمان بالاي ارتودنسي  برعهده ي متخصص ارتودنسي  است. در اين قسمت شما را با برخي از اين ابزارها آشنا مي كنيم.


فيس ماسك

فيس ماسك وسيله ارتودنسي متحركي است كه براي درمان بيماران دچار مشكل آندربايت (كراس بايت جلويي)  به كار برده مي‌شود.

فيس ماسك وسيله ارتودنسي متحركي است كه براي درمان بيماران دچار مشكل آندربايت يا ديپ بايت به كار برده مي‌شود.

دستگاه هربست

دستگاه هربست براي اصلاح اورجت بيش از حد به كار برده مي‌شود. اين دستگاه فك پايين بيمار را رو به جلو مي‌كشد و به عقب رفتن دندان‌هاي بالا كمك مي كند.

دستگاه هربست

روش و چگونگي انجام ارتودنسي

متخصص در طول درمان ارتودنسي  براكت‌ها يا بريس‎ها را با سيمان به دندان‌ها مي‌چسباند و سيم قوسي را از بين براكت‌ها يا نگين‌ها و كش ارتودنسي رد مي‌كند. كش ارتودنسي  هر براكت را در جاي خود روي سيم نگه مي‌دارد. عمل جايگذاري اوليه بريس حداقل 2 تا 3 ساعت زمان مي‌برد. بيمار پس از چسباندن براكت‌ها بايد هر 3 تا 4 هفته يك بار براي تنظيم سيم و كش‌ها به كلينيك مراجعه كند، هر جلسه تنظيم دست‌كم 20 تا 30 دقيقه طول مي‌كشد.

ارتودنسي

متخصص ارتودنسي


ادامه مطلب
نوشته شده توسط احمد خليلي | ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۶:۴۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

ارتودنسي زود هنگام

معرفي مراحل ارتودنسي زود هنگام 

مطلبي را براي شما گردآوري كرده ايم كه با استفاده از آن ميتوان در مورد مراحل مختلف براي انحام ارتودنسي زود هنگام اطلاعات به دست آورد .پس ادامه اين مطلب را از دست ندهيد.چون ادامه اين مطلب براي شما بسيار موثر خواهد بود.

ارتودنسي در اكثر موارد در سال‌هاي ابتدايي نوجواني يعني زماني انجام مي‌شود كه تمام دندان‌هاي دائمي درآمده باشد. متخصص ارتودنسي در اين مرحله بريس‌ها را روي تمام دندان‌هاي كودك قرار مي‌دهد و آن‌ها را به محل مناسب هدايت مي‌كند. با اين حال توصيه مي‌شود اگر ناهنجاري شديد فك و دهان در مرحله درآمدن دندان‌هاي دائمي يا در زمان خردسالي تشخيص داده شد، درمان ارتودنسي پيشگيرانه زودهنگام شروع شود.

اختلال‌ها و ناهنجاري‌هاي فك و دهان يا مشكلات بايت در سن 2 تا 3 سالگي قابل تشخيص است. متخصص غالباً اقدامات اوليه‌اي انجام مي‌دهد تا از گستردگي درمان‌هايارتودنسي آتي جلوگيري شود. ارتودنسي زودهنگام مشكلاتي از قبيل به‌هم فشردگي يا كجي شديد دندان‌ها، آندربايت و ديپ بايت، وضعيت نامناسب فك و اختلال‌هاي مفصل فكي ـ گيجگاهي را اصلاح مي‌كند.

درمان دوره دندان‌بندي مختلط در ارتودنسي

دندان‌بندي مختلط يعني دوره‌ي وجود همزمان دندان‌هاي شيري و دائمي كه به بازه سني 6 تا 12 سالگي مربوط مي‌شود، در اين مرحله دندان‌هاي قدامي (ثنايا) و شش دندان آسيا درآمده است. در ارتودنسي كودكان به ارتباط نامناسب دو فك و نامرتب بودن دندان‌ها پرداخته مي‌شود. اين بازه سني بهترين زمان براي شروع درمان است، چون بافت‌هاي نرم و سخت معمولاً واكنش مناسبي به نيروهاي ارتودنسي نشان مي‌دهند.

 

ارتودنسي

متخصص ارتودنسي


ادامه مطلب
نوشته شده توسط احمد خليلي | ۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۷:۴۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مراحلي از ارتودنسي ثابت

تجهيزات ارتودنسي ثابت

ما پيش از اين به شما پيشنها استفاده از ارتودنسي ثابت را داده ايم .اما در اين مطلب هدف بر اين قرار گرفته است تا شما را با مراحل اين ارتودنسي اشنا كنيم.پس ادامه اين مطلب را از دست ندهيد.

جلسه اول: راديولوژي، عكسبرداري و قالب‌گيري از دندان‌ها انجام مي‌شود. سپس متخصص ارتودنسي طرح درمان را با توجه به اطلاعات به دست آمده تهيه مي‌كند. گاهي در صورت به هم فشردگي دندان‌ها و نبود فضاي كافي در فك براي تمام دندان‌ها لازم است يك يا چند دندان دائمي كشيده شود.
جلسه دوم: متخصص ارتودنسي طرح درماني را براي بيمار توضيح مي‌دهد و بريس مناسب را با توجه به شرايط پيشنهاد مي‌دهد. پيش از آن كه بريس در دهان قرار داده شود، كش‌هاي جدا كننده به مدت چند روز بين دندان‌هاي آسيا گذاشته مي‌شود تا فضاي كافي براي بندهاي ارتودنسي ايجاد شود

 برريس لينگوال چيست؟

مراحل بسيار زيادي در انجام ارتودنسي ها وجود دارد ما در اين مطلب ميخواهيم براي شما از برخي از اين نمونه هامثال هايي بياوريم تابتوانيد به شيوه هاي بسيار خوبي درباره نها تصميم گيري كنيد.

بريس لينگوال يا زباني با طراحي منحصر به فرد و پيشرفته نتايج فوق‌العاده‌اي را در درمان ارتودنسي به دست مي‌دهد. با اين وجود به علت سختي نصب و هزينه بالا و همچنين تماس دائم اين نوع بريس‌ها با زبان، معمولا متخصصين ارتودنسي استفاده از اين بريس را به بيماران خود پيشنهاد نمي‌كنند. در اين روش  ابتدا از دندان‌ها قالب گرفته مي‌شود، سپس قالب به لابراتوار دندانپزشكي فرستاده مي‌شود تا براكت‌هايي سفارشي تهيه شود. متخصص ارتودنسي پس از آماده شدن براكت‌ها آن‌ها را با سيمان مخصوص به سطح پشتي دندان‌ها مي‌چسباند. درمان معمولاً يك سال و نيم تا سه سال طول مي‌كشدادامه مطلب
نوشته شده توسط احمد خليلي | ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۲۲:۳۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |