پلاك ثابت و متحرك

آيا پلاك ثابت بهتر از متحرك است؟

در مطالب پيشين به شما اطلاعات بسيار زيادي را درباره پلام هاي ارتودنسي در نمونه هاي ثابت و متحرك آنها داده ايم.اما در اين مطلب به دنبال يك مقايسه سود آور براي شما هستيم.پس ادامه اين مطلب را از دست ندهيد چرا كه براي شما بسيار مفيد خواهد بود.

استفاده از پلاكهاي متحرك نسبت به گذشته بسيار محدود شده است، زيرا پلاك‌هاي متحرك نمي‌تواند دندان‌ها را در يك فضاي سه‌بعدي جابه‌جا كند اما در درمان ثابت، امكان جابه‌جايي دندان‌ها در يك فضاي سه بعدي وجود دارد. در روش درماني متحرك موفقيت تا حد زيادي به همكاري بيمار بستگي دارد. البته به اين معني نيست كه پلاك‌هاي متحرك در آينده كنار گذاشته مي‌شود، بلكه به مرور استفاده از آنها كمتر خواهد شد. برخلاف آنچه تصور مي‌شود، روش درماني ثابت كمتر به دندان‌ها صدمه مي‌زند؛ چراكه دندان‌ها در جهت كنترل شده حركت مي‌كنند. اگراز پلاك متحرك استفاده شود، ريشه دندان در جهت نامناسبي حركت مي‌كند كه ممكن است به تحليل ريشه منتهي شود، نكته حائز اهميت اين است كه عوارض جانبي ناشي از درمان تا حد زيادي به بهداشت فردي بيمار بستگي دارد.

مهم ترين معايب ارتودنسي

يادمان باشد كه درمان ارتودنسي اگر درست و اصولي انجام شود و هم پزشك و هم بيمار كار خود را درست انجام دهند مشكلات و عوارض بعدي براي فرد ايجاد نخواهد شد در واقع ارتودنسي يك درمان است و قرار نيست چيزي را خراب كند. رعايت بهداشت در ارتودنسي مهمترين اصل است. بيمار بايد تمام دستورات پزشك را بدرستي اجرا كند و نحوه درست مسواك زدن و نخ كشيدن دندان‌ها را رعايت كند. لازم به ذكر است كه گذاشتن براكت‌ها و سيم‌ها در دهان، گير غذايي را بيشتر مي‌كند و اگر بيمار در رعايت بهداشت كوتاهي كند دندان‌ها پوسيده مي‌شوند. انتخاب پزشك در اين درمان بساير مهم است زيرا اگر پزشك اصول كار را به درستي انجام ندهد ممكن است ريشه دندان‌ها بيش از اندازه كوتاه شود. زماني كه جهت و فرم نيروهاي وارده به دندان درست باشد و دندان به جاي درست هدايت شود نه تنها نسوج دندان خراب نمي‌شود، بلكه بيماري‌هاي نسوج دهان هم رفع مي‌شود و دندان‌ها سالم مي‌مانند. معمولا كساني كه مشكلات فكي و دنداني دارند مشكلات لثه‌اي هم خواهند داشت. درمان ارتودنسي براي رفع اين مشكلات هم بسيار كمك كننده است.

دندان كج‌ شده به لثه و نسوج اطراف خود صدمه مي‌زند، اگر اين دندان با ارتودنسي صاف ‌شود، نيروي وارده به فك و جويدن بهبود مي يابد و باعث سلامت  نسوج اطراف دندان مي شود.

ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک

ارتودنسي

متخصص ارتودنسي

نوشته شده توسط احمد خليلي | ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۷:۰۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |